Enterprise & Medium Handicap

Henri Lloyd Salcombe Yacht Club Regatta 2016

Enterprise Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank class sailno club helm crew PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Enterprise 20234 Wembley SC David Beaney Caroline Evans / Julie Cronshaw 1113 1.0 1.0 2.0 (3.0) 2.0 1.0 10.0 7.0
2nd Enterprise 23142 Bewl Martin Brooking Jane Anderson 1113 (2.0) 2.0 1.0 2.0 1.0 2.0 10.0 8.0
3rd Enterprise 22698 Penarth YC Adrian Davis Sue Davis 1113 3.0 3.0 3.0 1.0 3.0 (5.0 DNF) 18.0 13.0
4th Enterprise 23225 Lensbury SC Chris Rowsell Jack Mann 1113 (4.0) 4.0 4.0 4.0 4.0 3.0 23.0 19.0

Medium Handicap Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank class sailno club helm crew PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Supernova 1110 Cotswold sc Ed Presley   1075 (3.0) 1.0 2.0 1.0 1.0 1.0 9.0 6.0
2nd Streaker 1846 Ripon SC Mike Eggleston   1137 1.0 2.0 1.0 (3.0) 2.0 2.0 11.0 8.0
3rd 420 51773 Aldenham SC James Le Couilliard Charles Le Couilliard 1105 2.0 3.0 (6.5) 2.0 5.0 3.0 21.5 15.0
4th RS Vision 2 Salcombe YC Ken Lee Peter Lee 1134 5.0 5.0 5.0 (6.0) 3.0 4.0 28.0 22.0
5th Comet Trio 464 Cotswold SC Robert Presley Ann Presley 1086 (7.0) 4.0 4.0 4.0 7.0 6.0 32.0 25.0
6th Comet 718 Cransley Nigel Austin   1200 4.0 6.0 3.0 5.0 (9.0 DNF) 9.0 DNC 36.0 27.0
7th Laser 2000 22306 Bough Beech SC Geoff Ball Louise Ball 1101 6.0 (8.0) 6.5 7.0 4.0 5.0 36.5 28.5
8th RS Aero 5 1717 West Kirby SC Kate Brooks   1107 (8.0) 7.0 8.0 8.0 6.0 7.0 44.0 36.0

R1 - Enterprise Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank class sailno club helm crew PY Elapsed Corrected Points
1 Enterprise 20234 Wembley SC David Beaney Caroline Evans / Julie Cronshaw 1113 1.21.28 1.13.12 1.0
2 Enterprise 23142 Bewl Martin Brooking Jane Anderson 1113 1.22.43 1.14.19 2.0
3 Enterprise 22698 Penarth YC Adrian Davis Sue Davis 1113 1.22.56 1.14.31 3.0
4 Enterprise 23225 Lensbury SC Chris Rowsell Jack Mann 1113 1.23.12 1.14.45 4.0

R2 - Enterprise Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank class sailno club helm crew PY Elapsed Corrected Points
1 Enterprise 20234 Wembley SC David Beaney Caroline Evans / Julie Cronshaw 1113 1.20.29 1.12.19 1.0
2 Enterprise 23142 Bewl Martin Brooking Jane Anderson 1113 1.21.43 1.13.25 2.0
3 Enterprise 22698 Penarth YC Adrian Davis Sue Davis 1113 1.22.38 1.14.15 3.0
4 Enterprise 23225 Lensbury SC Chris Rowsell Jack Mann 1113 1.23.15 1.14.48 4.0

R3 - Enterprise Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank class sailno club helm crew PY Elapsed Corrected Points
1 Enterprise 23142 Bewl Martin Brooking Jane Anderson 1113 0.58.29 0.52.33 1.0
2 Enterprise 20234 Wembley SC David Beaney Caroline Evans / Julie Cronshaw 1113 0.59.36 0.53.33 2.0
3 Enterprise 22698 Penarth YC Adrian Davis Sue Davis 1113 1.00.02 0.53.56 3.0
4 Enterprise 23225 Lensbury SC Chris Rowsell Jack Mann 1113 1.00.48 0.54.38 4.0

R4 - Enterprise Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank class sailno club helm crew PY Elapsed Corrected Points
1 Enterprise 22698 Penarth YC Adrian Davis Sue Davis 1113 1.10.14 1.03.06 1.0
2 Enterprise 23142 Bewl Martin Brooking Jane Anderson 1113 1.10.50 1.03.39 2.0
3 Enterprise 20234 Wembley SC David Beaney Caroline Evans / Julie Cronshaw 1113 1.12.07 1.04.48 3.0
4 Enterprise 23225 Lensbury SC Chris Rowsell Jack Mann 1113 1.14.48 1.07.12 4.0

R5 - Enterprise Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank class sailno club helm crew PY Elapsed Corrected Points
1 Enterprise 23142 Bewl Martin Brooking Jane Anderson 1113 1.32.17 1.22.55 1.0
2 Enterprise 20234 Wembley SC David Beaney Caroline Evans / Julie Cronshaw 1113 1.32.32 1.23.08 2.0
3 Enterprise 22698 Penarth YC Adrian Davis Sue Davis 1113 1.34.31 1.24.55 3.0
4 Enterprise 23225 Lensbury SC Chris Rowsell Jack Mann 1113 1.37.36 1.27.41 4.0

R6 - Enterprise Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank class sailno club helm crew PY Place Points
1 Enterprise 20234 Wembley SC David Beaney Caroline Evans / Julie Cronshaw 1113 1 1.0
2 Enterprise 23142 Bewl Martin Brooking Jane Anderson 1113 2 2.0
3 Enterprise 23225 Lensbury SC Chris Rowsell Jack Mann 1113 3 3.0
4 Enterprise 22698 Penarth YC Adrian Davis Sue Davis 1113 DNF 5.0

R1 - Medium Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank class sailno club helm crew PY Elapsed Corrected Points
1 Streaker 1846 Ripon SC Mike Eggleston   1137 1.23.06 1.13.05 1.0
2 420 51773 Aldenham SC James Le Couilliard Charles Le Couilliard 1105 1.20.46 1.13.06 2.0
3 Supernova 1110 Cotswold sc Ed Presley   1075 1.18.54 1.13.24 3.0
4 Comet 718 Cransley Nigel Austin   1200 1.28.16 1.13.33 4.0
5 RS Vision 2 Salcombe YC Ken Lee Peter Lee 1134 1.23.36 1.13.43 5.0
6 Laser 2000 22306 Bough Beech SC Geoff Ball Louise Ball 1101 1.22.53 1.15.17 6.0
7 Comet Trio 464 Cotswold SC Robert Presley Ann Presley 1086 1.21.58 1.15.29 7.0
8 RS Aero 5 1717 West Kirby SC Kate Brooks   1107 1.26.36 1.18.14 8.0

R2 - Medium Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank class sailno club helm crew PY Elapsed Corrected Points
1 Supernova 1110 Cotswold sc Ed Presley   1075 1.16.17 1.10.58 1.0
2 Streaker 1846 Ripon SC Mike Eggleston   1137 1.20.49 1.11.05 2.0
3 420 51773 Aldenham SC James Le Couilliard Charles Le Couilliard 1105 1.21.37 1.13.52 3.0
4 Comet Trio 464 Cotswold SC Robert Presley Ann Presley 1086 1.20.31 1.14.08 4.0
5 RS Vision 2 Salcombe YC Ken Lee Peter Lee 1134 1.24.30 1.14.31 5.0
6 Comet 718 Cransley Nigel Austin   1200 1.30.46 1.15.38 6.0
7 RS Aero 5 1717 West Kirby SC Kate Brooks   1107 1.24.00 1.15.53 7.0
8 Laser 2000 22306 Bough Beech SC Geoff Ball Louise Ball 1101 1.24.19 1.16.35 8.0

R3 - Medium Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank class sailno club helm crew PY Elapsed Corrected Points
1 Streaker 1846 Ripon SC Mike Eggleston   1137 1.01.22 0.53.58 1.0
2 Supernova 1110 Cotswold sc Ed Presley   1075 0.58.15 0.54.11 2.0
3 Comet 718 Cransley Nigel Austin   1200 1.05.19 0.54.26 3.0
4 Comet Trio 464 Cotswold SC Robert Presley Ann Presley 1086 0.59.51 0.55.07 4.0
5 RS Vision 2 Salcombe YC Ken Lee Peter Lee 1134 1.03.15 0.55.47 5.0
6 420 51773 Aldenham SC James Le Couilliard Charles Le Couilliard 1105 1.04.01 0.57.56 6.5
6 Laser 2000 22306 Bough Beech SC Geoff Ball Louise Ball 1101 1.03.47 0.57.56 6.5
8 RS Aero 5 1717 West Kirby SC Kate Brooks   1107 1.13.21 1.06.16 8.0

R4 - Medium Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank class sailno club helm crew PY Elapsed Corrected Points
1 Supernova 1110 Cotswold sc Ed Presley   1075 1.04.11 0.59.42 1.0
2 420 51773 Aldenham SC James Le Couilliard Charles Le Couilliard 1105 1.11.21 1.04.34 2.0
3 Streaker 1846 Ripon SC Mike Eggleston   1137 1.13.31 1.04.40 3.0
4 Comet Trio 464 Cotswold SC Robert Presley Ann Presley 1086 1.11.11 1.05.33 4.0
5 Comet 718 Cransley Nigel Austin   1200 1.20.35 1.07.09 5.0
6 RS Vision 2 Salcombe YC Ken Lee Peter Lee 1134 1.16.12 1.07.12 6.0
7 Laser 2000 22306 Bough Beech SC Geoff Ball Louise Ball 1101 1.14.37 1.07.46 7.0
8 RS Aero 5 1717 West Kirby SC Kate Brooks   1107 1.16.05 1.08.44 8.0

R5 - Medium Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank class sailno club helm crew PY Elapsed Corrected Points
1 Supernova 1110 Cotswold sc Ed Presley   1075 1.04.50 1.00.19 1.0
2 Streaker 1846 Ripon SC Mike Eggleston   1137 1.11.42 1.03.04 2.0
3 RS Vision 2 Salcombe YC Ken Lee Peter Lee 1134 1.12.13 1.03.41 3.0
4 Laser 2000 22306 Bough Beech SC Geoff Ball Louise Ball 1101 1.11.10 1.04.38 4.0
5 420 51773 Aldenham SC James Le Couilliard Charles Le Couilliard 1105 1.11.50 1.05.00 5.0
6 RS Aero 5 1717 West Kirby SC Kate Brooks   1107 1.16.00 1.08.39 6.0
7 Comet Trio 464 Cotswold SC Robert Presley Ann Presley 1086 1.22.30 1.15.58 7.0
8 Comet 718 Cransley Nigel Austin   1200 DNF   9.0

R6 - Medium Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank class sailno club helm crew PY Elapsed Corrected Points
1 Supernova 1110 Cotswold sc Ed Presley   1075 1.13.28 1.08.20 1.0
2 Streaker 1846 Ripon SC Mike Eggleston   1137 1.20.46 1.11.02 2.0
3 420 51773 Aldenham SC James Le Couilliard Charles Le Couilliard 1105 1.19.08 1.11.37 3.0
4 RS Vision 2 Salcombe YC Ken Lee Peter Lee 1134 1.22.25 1.12.41 4.0
5 Laser 2000 22306 Bough Beech SC Geoff Ball Louise Ball 1101 1.20.38 1.13.14 5.0
6 Comet Trio 464 Cotswold SC Robert Presley Ann Presley 1086 1.21.21 1.14.54 6.0
7 RS Aero 5 1717 West Kirby SC Kate Brooks   1107 1.26.07 1.17.48 7.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com