Fast & Asymmetric Handicap & RS400

Henri Lloyd Salcombe Yacht Club Regatta 2016

Fast & Asymmetric Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank class sailno club helm crew PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Merlin Rocket 3754 Salcombe YC Jon Gorringe Nicola Bass 983 2.0 2.0 (4.0) 2.0 2.0 1.0 13.0 9.0
2nd National 18 (Ultra) 400 Tamesis Richard Harris Jason Stokes 936 4.0 (5.0) 1.0 3.0 1.0 2.0 16.0 11.0
3rd Phantom 1357 Salcombe YC Alister Morley   995 1.0 1.0 3.0 4.0 (9.0 DNC) 3.0 21.0 12.0
4th Merlin Rocket 3764 Salcombe YC Tim Fells Simon Fells / Andrew Peacock 983 5.0 3.0 5.0 1.0 3.0 (9.0 DNC) 26.0 17.0
5th RS 200 303 Silverwing Flossy Tanner Tabby Priestly 1047 (8.0) 7.0 2.0 8.0 4.0 6.0 DNF 35.0 27.0
6th Merlin Rocket 3769 Salcombe YC Graham Cranford Smith Fiona Cranford Smith 983 3.0 4.0 8.0 5.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 38.0 29.0
7th Merlin Rocket 3621 SYC Tristram Squire Laura Squire Or Others 983 (7.0) 6.0 7.0 6.0 6.0 4.0 36.0 29.0
8th Scorpion 1943 Salcombe Georgina Hicks Tom Pepper 1040 6.0 8.0 6.0 7.0 5.0 (9.0 DNC) 41.0 32.0

RS400 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank class sailno club helm crew PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st RS400 1329 Salcombe YC Peter Colclough Molly,Henrietta,Clare 943 (9.0 DNC) 1.0 2.0 1.0 1.0 2.0 16.0 7.0
2nd RS400 922 Fishers Green Steve Conroy Various 943 2.0 2.0 3.0 (6.0) 2.0 1.0 16.0 10.0
3rd RS400 1448 Salcombe/Silverwing Paul Engelmann Katy Engelmann 943 1.0 (6.0) 1.0 5.0 3.0 5.0 21.0 15.0
4th RS400 1236 Lymington Town Mike Baker June Baker 943 4.0 4.0 (7.0) 2.0 4.0 4.0 25.0 18.0
5th RS400 1421 Salcombe YC John McLaren Annie McLaren 943 5.0 3.0 (6.0) 3.0 5.0 3.0 25.0 19.0
6th RS400 1057 Salcombe Mark McLaren Rebecca McLaren 943 7.0 5.0 (8.0) 4.0 7.0 7.0 38.0 30.0
7th RS400 799 WASC Martin Weston / Tim Brittel Martin Weston / Tim Brittel 943 6.0 (7.0) 5.0 7.0 6.0 6.0 37.0 30.0
8th RS400 1130 Salcombe YC & British Airway SC David Gates Anne Gates 943 3.0 8.0 4.0 (9.0 RET) 9.0 DNC 9.0 DNC 42.0 33.0

R1 - Fast & Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank class sailno club helm crew PY Elapsed Corrected Points
1 Phantom 1357 Salcombe YC Alister Morley   995 1.21.41 1.22.06 1.0
2 Merlin Rocket 3754 Salcombe YC Jon Gorringe Nicola Bass 983 1.21.12 1.22.36 2.0
3 Merlin Rocket 3769 Salcombe YC Graham Cranford Smith Fiona Cranford Smith 983 1.22.34 1.24.00 3.0
4 National 18 (Ultra) 400 Tamesis Richard Harris Jason Stokes 936 1.21.40 1.27.15 4.0
5 Merlin Rocket 3764 Salcombe YC Tim Fells Simon Fells / Andrew Peacock 983 1.25.51 1.27.20 5.0
6 Scorpion 1943 Salcombe Georgina Hicks Tom Pepper 1040 1.32.19 1.28.46 6.0
7 Merlin Rocket 3621 SYC Tristram Squire Laura Squire Or Others 983 1.27.16 1.28.47 7.0
8 RS 200 303 Silverwing Flossy Tanner Tabby Priestly 1047 1.40.15 1.35.45 8.0

R2 - Fast & Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank class sailno club helm crew PY Elapsed Corrected Points
1 Phantom 1357 Salcombe YC Alister Morley   995 1.20.22 1.20.46 1.0
2 Merlin Rocket 3754 Salcombe YC Jon Gorringe Nicola Bass 983 1.20.50 1.22.14 2.0
3 Merlin Rocket 3764 Salcombe YC Tim Fells Simon Fells / Andrew Peacock 983 1.21.33 1.22.58 3.0
4 Merlin Rocket 3769 Salcombe YC Graham Cranford Smith Fiona Cranford Smith 983 1.21.49 1.23.14 4.0
5 National 18 (Ultra) 400 Tamesis Richard Harris Jason Stokes 936 1.18.55 1.24.19 5.0
6 Merlin Rocket 3621 SYC Tristram Squire Laura Squire Or Others 983 1.27.33 1.29.04 6.0
7 RS 200 303 Silverwing Flossy Tanner Tabby Priestly 1047 1.36.25 1.32.05 7.0
8 Scorpion 1943 Salcombe Georgina Hicks Tom Pepper 1040 1.37.39 1.33.54 8.0

R3 - Fast & Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank class sailno club helm crew PY Elapsed Corrected Points
1 National 18 (Ultra) 400 Tamesis Richard Harris Jason Stokes 936 1.22.35 1.28.14 1.0
2 RS 200 303 Silverwing Flossy Tanner Tabby Priestly 1047 1.33.00 1.28.50 2.0
3 Phantom 1357 Salcombe YC Alister Morley   995 1.28.56 1.29.23 3.0
4 Merlin Rocket 3754 Salcombe YC Jon Gorringe Nicola Bass 983 1.28.09 1.29.40 4.0
5 Merlin Rocket 3764 Salcombe YC Tim Fells Simon Fells / Andrew Peacock 983 1.29.24 1.30.57 5.0
6 Scorpion 1943 Salcombe Georgina Hicks Tom Pepper 1040 1.36.31 1.32.48 6.0
7 Merlin Rocket 3621 SYC Tristram Squire Laura Squire Or Others 983 1.31.32 1.33.07 7.0
8 Merlin Rocket 3769 Salcombe YC Graham Cranford Smith Fiona Cranford Smith 983 1.31.46 1.33.21 8.0

R4 - Fast & Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank class sailno club helm crew PY Elapsed Corrected Points
1 Merlin Rocket 3764 Salcombe YC Tim Fells Simon Fells / Andrew Peacock 983 1.16.58 1.18.18 1.0
2 Merlin Rocket 3754 Salcombe YC Jon Gorringe Nicola Bass 983 1.17.28 1.18.48 2.0
3 National 18 (Ultra) 400 Tamesis Richard Harris Jason Stokes 936 1.16.04 1.21.16 3.0
4 Phantom 1357 Salcombe YC Alister Morley   995 1.23.02 1.23.27 4.0
5 Merlin Rocket 3769 Salcombe YC Graham Cranford Smith Fiona Cranford Smith 983 1.23.19 1.24.45 5.0
6 Merlin Rocket 3621 SYC Tristram Squire Laura Squire Or Others 983 1.25.49 1.27.18 6.0
7 Scorpion 1943 Salcombe Georgina Hicks Tom Pepper 1040 1.31.51 1.28.19 7.0
8 RS 200 303 Silverwing Flossy Tanner Tabby Priestly 1047 12.29.58 11.56.18 8.0

R5 - Fast & Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank class sailno club helm crew PY Elapsed Corrected Points
1 National 18 (Ultra) 400 Tamesis Richard Harris Jason Stokes 936 1.24.35 1.30.22 1.0
2 Merlin Rocket 3754 Salcombe YC Jon Gorringe Nicola Bass 983 1.29.05 1.30.37 2.0
3 Merlin Rocket 3764 Salcombe YC Tim Fells Simon Fells / Andrew Peacock 983 1.29.09 1.30.42 3.0
4 RS 200 303 Silverwing Flossy Tanner Tabby Priestly 1047 1.49.08 1.44.14 4.0
5 Scorpion 1943 Salcombe Georgina Hicks Tom Pepper 1040 1.49.36 1.45.23 5.0
6 Merlin Rocket 3621 SYC Tristram Squire Laura Squire Or Others 983 1.44.10 1.45.58 6.0

R6 - Fast & Asymmetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank class sailno club helm crew PY Elapsed Corrected Points
1 Merlin Rocket 3754 Salcombe YC Jon Gorringe Nicola Bass 983 1.33.49 1.35.26 1.0
2 National 18 (Ultra) 400 Tamesis Richard Harris Jason Stokes 936 1.31.27 1.37.42 2.0
3 Phantom 1357 Salcombe YC Alister Morley   995 1.39.39 1.40.09 3.0
4 Merlin Rocket 3621 SYC Tristram Squire Laura Squire Or Others 983 1.48.01 1.49.53 4.0
5 RS 200 303 Silverwing Flossy Tanner Tabby Priestly 1047 DNF   6.0

R1 - RS400 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank class sailno club helm crew PY Elapsed Corrected Points
1 RS400 1448 Salcombe/Silverwing Paul Engelmann Katy Engelmann 943 1.21.54 1.26.51 1.0
2 RS400 922 Fishers Green Steve Conroy Various 943 1.23.56 1.29.00 2.0
3 RS400 1130 Salcombe YC & British Airway SC David Gates Anne Gates 943 1.24.48 1.29.56 3.0
4 RS400 1236 Lymington Town Mike Baker June Baker 943 1.24.50 1.29.58 4.0
5 RS400 1421 Salcombe YC John McLaren Annie McLaren 943 1.26.21 1.31.34 5.0
6 RS400 799 WASC Martin Weston / Tim Brittel Martin Weston / Tim Brittel 943 1.30.34 1.36.02 6.0
7 RS400 1057 Salcombe Mark McLaren Rebecca McLaren 943 1.40.09 1.46.12 7.0

R2 - RS400 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank class sailno club helm crew PY Elapsed Corrected Points
1 RS400 1329 Salcombe YC Peter Colclough Molly,Henrietta,Clare 943 1.19.40 1.24.29 1.0
2 RS400 922 Fishers Green Steve Conroy Various 943 1.19.55 1.24.45 2.0
3 RS400 1421 Salcombe YC John McLaren Annie McLaren 943 1.20.40 1.25.33 3.0
4 RS400 1236 Lymington Town Mike Baker June Baker 943 1.21.27 1.26.22 4.0
5 RS400 1057 Salcombe Mark McLaren Rebecca McLaren 943 1.23.38 1.28.41 5.0
6 RS400 1448 Salcombe/Silverwing Paul Engelmann Katy Engelmann 943 1.24.10 1.29.15 6.0
7 RS400 799 WASC Martin Weston / Tim Brittel Martin Weston / Tim Brittel 943 1.25.15 1.30.24 7.0
8 RS400 1130 Salcombe YC & British Airway SC David Gates Anne Gates 943 1.26.44 1.31.59 8.0

R3 - RS400 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank class sailno club helm crew PY Elapsed Corrected Points
1 RS400 1448 Salcombe/Silverwing Paul Engelmann Katy Engelmann 943 1.24.21 1.29.27 1.0
2 RS400 1329 Salcombe YC Peter Colclough Molly,Henrietta,Clare 943 1.28.40 1.34.02 2.0
3 RS400 922 Fishers Green Steve Conroy Various 943 1.29.01 1.34.24 3.0
4 RS400 1130 Salcombe YC & British Airway SC David Gates Anne Gates 943 1.30.00 1.35.26 4.0
5 RS400 799 WASC Martin Weston / Tim Brittel Martin Weston / Tim Brittel 943 1.30.09 1.35.36 5.0
6 RS400 1421 Salcombe YC John McLaren Annie McLaren 943 1.30.13 1.35.40 6.0
7 RS400 1236 Lymington Town Mike Baker June Baker 943 1.30.27 1.35.55 7.0
8 RS400 1057 Salcombe Mark McLaren Rebecca McLaren 943 1.32.15 1.37.50 8.0

R4 - RS400 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank class sailno club helm crew PY Elapsed Corrected Points
1 RS400 1329 Salcombe YC Peter Colclough Molly,Henrietta,Clare 943 1.17.20 1.22.00 1.0
2 RS400 1236 Lymington Town Mike Baker June Baker 943 1.21.15 1.26.10 2.0
3 RS400 1421 Salcombe YC John McLaren Annie McLaren 943 1.21.48 1.26.45 3.0
4 RS400 1057 Salcombe Mark McLaren Rebecca McLaren 943 1.23.35 1.28.38 4.0
5 RS400 1448 Salcombe/Silverwing Paul Engelmann Katy Engelmann 943 1.24.21 1.29.27 5.0
6 RS400 922 Fishers Green Steve Conroy Various 943 1.24.26 1.29.32 6.0
7 RS400 799 WASC Martin Weston / Tim Brittel Martin Weston / Tim Brittel 943 1.28.12 1.33.32 7.0
8 RS400 1130 Salcombe YC & British Airway SC David Gates Anne Gates 943 RET   9.0

R5 - RS400 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank class sailno club helm crew PY Elapsed Corrected Points
1 RS400 1329 Salcombe YC Peter Colclough Molly,Henrietta,Clare 943 1.26.51 1.32.06 1.0
2 RS400 922 Fishers Green Steve Conroy Various 943 1.27.21 1.32.38 2.0
3 RS400 1448 Salcombe/Silverwing Paul Engelmann Katy Engelmann 943 1.28.41 1.34.03 3.0
4 RS400 1236 Lymington Town Mike Baker June Baker 943 1.29.33 1.34.58 4.0
5 RS400 1421 Salcombe YC John McLaren Annie McLaren 943 1.30.04 1.35.31 5.0
6 RS400 799 WASC Martin Weston / Tim Brittel Martin Weston / Tim Brittel 943 1.30.35 1.36.04 6.0
7 RS400 1057 Salcombe Mark McLaren Rebecca McLaren 943 1.42.38 1.48.50 7.0

R6 - RS400 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank class sailno club helm crew PY Place Points
1 RS400 922 Fishers Green Steve Conroy Various 943 1 1.0
2 RS400 1329 Salcombe YC Peter Colclough Molly,Henrietta,Clare 943 2 2.0
3 RS400 1421 Salcombe YC John McLaren Annie McLaren 943 3 3.0
4 RS400 1236 Lymington Town Mike Baker June Baker 943 4 4.0
5 RS400 1448 Salcombe/Silverwing Paul Engelmann Katy Engelmann 943 5 5.0
6 RS400 799 WASC Martin Weston / Tim Brittel Martin Weston / Tim Brittel 943 6 6.0
7 RS400 1057 Salcombe Mark McLaren Rebecca McLaren 943 7 7.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com