Fast Handicap & RS400

Salcombe Gin - 2017 Salcombe Yacht Club Regatta

Fast Handicap Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank class sailno club helm crew PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Merlin Rocket 3754 Salcombe YC Jon Gorringe Nicola Bass 981 (19.0 DNC) 3.0 2.0 1.0 1.0 1.0 27.0 8.0
2nd Phantom 1357 Salcombe YC Alister Morley   999 (10.0) 1.0 4.0 5.0 3.0 3.0 26.0 16.0
3rd RS 200 1331 Wessex SC Tom Ballantine Maddy Anderson 1047 3.0 (7.0) 3.0 4.0 2.0 4.0 23.0 16.0
4th Merlin Rocket 3764 Salcombe YC Tim Fells Simon Fells 981 4.0 6.0 (19.0 DNC) 2.0 4.0 2.0 37.0 18.0
5th Merlin Rocket 3676 Ranelagh Francis Gifford Jo/James/Rory Gifford 981 1.0 4.0 (9.0) 6.0 5.0 5.0 30.0 21.0
6th Phantom 1437 SYC Dan Bridger   999 2.0 2.0 5.0 (9.0) 7.0 8.0 33.0 24.0
7th Merlin Rocket 3715 SYC Paul Rayson Julie Rayson 981 5.0 5.0 (8.0) 3.0 6.0 7.0 34.0 26.0
8th Merlin Rocket 3683 Shoreham/Tenby Ben Jones Helen Hildich 981 6.0 10.0 7.0 7.0 15.0 DNF (19.0 DNC) 64.0 45.0
9th Phantom 1452 SYC Ian Stewart   999 8.0 (19.0 DNS) 1.0 11.0 19.0 DNC 9.0 67.0 48.0
10th RS 200 1406 Chew Valley Lake SC Simon Thomas Rufus Thomas 1047 (19.0 DNC) 11.0 19.0 DNC 8.0 9.0 6.0 72.0 53.0
11th Flying Fifteen 3378 Llangorse Ben Williams Hannah Williams 1015 14.0 (16.0 RET) 12.0 10.0 8.0 10.0 70.0 54.0
12th Merlin Rocket 3647 Hampton Andrew Mills Ellie Mills 981 7.0 (14.0) 13.0 13.0 10.0 14.0 71.0 57.0
13th Merlin Rocket 3456 Cookham Reach Martin Evans Chris Evans 981 9.0 12.0 (15.0) 12.0 12.0 12.0 72.0 57.0
14th Merlin Rocket 3547 Salcombe/Blithfield Peter Male Christine Male 981 11.0 13.0 11.0 (14.0) 11.0 13.0 73.0 59.0
15th RS 200 629 SYC Mary Henderson Cameron Owens 1047 12.0 8.0 6.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 83.0 64.0
16th RS 200 303 Silverwing Flossy Tanner Tabby Priestly 1047 13.0 9.0 10.0 15.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 85.0 66.0
17th Merlin Rocket 3621 SYC Tristram Squire TBC 981 (19.0 DNC) 19.0 DNS 14.0 16.0 13.0 11.0 92.0 73.0
18th Merlin Rocket 3742 Shoreham TBC Rob Allen 981 (19.0 DNC) 19.0 DNS 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 114.0 95.0

RS400 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank class sailno club helm crew PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st RS400 1329 Salcombe YC Peter Colclough Susan Colclough 942 1.0 3.0 1.0 (8.0) 3.0 1.0 17.0 9.0
2nd RS400 922 Fishers Green Steve Conroy Patsy Vice 942 5.0 (6.0) 2.0 1.0 2.0 3.0 19.0 13.0
3rd RS400 1421 Salcombe YC John McLaren Annie McLaren 942 6.0 (8.0) 4.0 2.0 1.0 2.0 23.0 15.0
4th RS400 1448 Salcombe/Silverwing Paul Engelmann Katy Engelmann 942 2.0 1.0 3.0 4.0 (7.0) 5.0 22.0 15.0
5th RS400 1236 Lymington Town Mike Baker June Baker 942 3.0 2.0 6.0 3.0 (10.0 OCS) 4.0 28.0 18.0
6th RS400 1057 Salcombe Mark McLaren Rebecca McLaren 942 4.0 5.0 (7.0) 7.0 5.0 6.0 34.0 27.0
7th RS400 1130 Salcombe YC & British Airway SC David Gates Anne Gates 942 7.0 4.0 8.0 5.0 4.0 (9.0 DNC) 37.0 28.0
8th RS400 799 Silverwing Martin Weston Mike Webb 942 (8.0) 7.0 5.0 6.0 6.0 7.0 39.0 31.0

R1 - Fast Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank class sailno club helm crew PY Elapsed Corrected Points
1 Merlin Rocket 3676 Ranelagh Francis Gifford Jo/James/Rory Gifford 981 1.34.49 1.36.39 1.0
2 Phantom 1437 SYC Dan Bridger   999 1.39.36 1.39.42 2.0
3 RS 200 1331 Wessex SC Tom Ballantine Maddy Anderson 1047 1.44.26 1.39.45 3.0
4 Merlin Rocket 3764 Salcombe YC Tim Fells Simon Fells 981 1.38.31 1.40.25 4.0
5 Merlin Rocket 3715 SYC Paul Rayson Julie Rayson 981 1.39.21 1.41.16 5.0
6 Merlin Rocket 3683 Shoreham/Tenby Ben Jones Helen Hildich 981 1.39.41 1.41.37 6.0
7 Merlin Rocket 3647 Hampton Andrew Mills Ellie Mills 981 1.41.16 1.43.14 7.0
8 Phantom 1452 SYC Ian Stewart   999 1.46.37 1.46.43 8.0
9 Merlin Rocket 3456 Cookham Reach Martin Evans Chris Evans 981 1.44.44 1.46.46 9.0
10 Phantom 1357 Salcombe YC Alister Morley   999 1.47.18 1.47.24 10.0
11 Merlin Rocket 3547 Salcombe/Blithfield Peter Male Christine Male 981 1.47.04 1.49.08 11.0
12 RS 200 629 SYC Mary Henderson Cameron Owens 1047 1.54.57 1.49.47 12.0
13 RS 200 303 Silverwing Flossy Tanner Tabby Priestly 1047 1.55.00 1.49.50 13.0
14 Flying Fifteen 3378 Llangorse Ben Williams Hannah Williams 1015 1.54.36 1.52.54 14.0

R2 - Fast Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank class sailno club helm crew PY Elapsed Corrected Points
1 Phantom 1357 Salcombe YC Alister Morley   999 1.56.33 1.56.40 1.0
2 Phantom 1437 SYC Dan Bridger   999 1.57.36 1.57.43 2.0
3 Merlin Rocket 3754 Salcombe YC Jon Gorringe Nicola Bass 981 1.55.57 1.58.12 3.0
4 Merlin Rocket 3676 Ranelagh Francis Gifford Jo/James/Rory Gifford 981 1.56.48 1.59.04 4.0
5 Merlin Rocket 3715 SYC Paul Rayson Julie Rayson 981 1.59.43 2.02.02 5.0
6 Merlin Rocket 3764 Salcombe YC Tim Fells Simon Fells 981 2.01.46 2.04.08 6.0
7 RS 200 1331 Wessex SC Tom Ballantine Maddy Anderson 1047 2.10.15 2.04.24 7.0
8 RS 200 629 SYC Mary Henderson Cameron Owens 1047 2.11.42 2.05.47 8.0
9 RS 200 303 Silverwing Flossy Tanner Tabby Priestly 1047 2.15.20 2.09.15 9.0
10 Merlin Rocket 3683 Shoreham/Tenby Ben Jones Helen Hildich 981 2.07.16 2.09.44 10.0
11 RS 200 1406 Chew Valley Lake SC Simon Thomas Rufus Thomas 1047 2.16.44 2.10.36 11.0
12 Merlin Rocket 3456 Cookham Reach Martin Evans Chris Evans 981 2.09.27 2.11.57 12.0
13 Merlin Rocket 3547 Salcombe/Blithfield Peter Male Christine Male 981 2.11.44 2.14.17 13.0
14 Merlin Rocket 3647 Hampton Andrew Mills Ellie Mills 981 2.12.22 2.14.56 14.0
15 Flying Fifteen 3378 Llangorse Ben Williams Hannah Williams 1015 RET   16.0
16 Phantom 1452 SYC Ian Stewart   999 DNS   19.0
16 Merlin Rocket 3621 SYC Tristram Squire TBC 981 DNS   19.0
16 Merlin Rocket 3742 Shoreham TBC Rob Allen 981 DNS   19.0

R3 - Fast Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank class sailno club helm crew PY Elapsed Corrected Points
1 Phantom 1452 SYC Ian Stewart   999 1.06.52 1.06.56 1.0
2 Merlin Rocket 3754 Salcombe YC Jon Gorringe Nicola Bass 981 1.06.11 1.07.28 2.0
3 RS 200 1331 Wessex SC Tom Ballantine Maddy Anderson 1047 1.10.43 1.07.33 3.0
4 Phantom 1357 Salcombe YC Alister Morley   999 1.08.13 1.08.17 4.0
5 Phantom 1437 SYC Dan Bridger   999 1.09.07 1.09.11 5.0
6 RS 200 629 SYC Mary Henderson Cameron Owens 1047 1.12.34 1.09.19 6.0
7 Merlin Rocket 3683 Shoreham/Tenby Ben Jones Helen Hildich 981 1.09.05 1.10.25 7.0
8 Merlin Rocket 3715 SYC Paul Rayson Julie Rayson 981 1.09.39 1.11.00 8.0
9 Merlin Rocket 3676 Ranelagh Francis Gifford Jo/James/Rory Gifford 981 1.09.42 1.11.03 9.0
10 RS 200 303 Silverwing Flossy Tanner Tabby Priestly 1047 1.18.06 1.14.36 10.0
11 Merlin Rocket 3547 Salcombe/Blithfield Peter Male Christine Male 981 1.13.22 1.14.47 11.0
12 Flying Fifteen 3378 Llangorse Ben Williams Hannah Williams 1015 1.16.56 1.15.48 12.0
13 Merlin Rocket 3647 Hampton Andrew Mills Ellie Mills 981 1.15.02 1.16.29 13.0
14 Merlin Rocket 3621 SYC Tristram Squire TBC 981 1.15.03 1.16.30 14.0
15 Merlin Rocket 3456 Cookham Reach Martin Evans Chris Evans 981 1.15.29 1.16.57 15.0

R4 - Fast Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank class sailno club helm crew PY Elapsed Corrected Points
1 Merlin Rocket 3754 Salcombe YC Jon Gorringe Nicola Bass 981 1.14.34 1.16.01 1.0
2 Merlin Rocket 3764 Salcombe YC Tim Fells Simon Fells 981 1.16.02 1.17.30 2.0
3 Merlin Rocket 3715 SYC Paul Rayson Julie Rayson 981 1.16.22 1.17.51 3.0
4 RS 200 1331 Wessex SC Tom Ballantine Maddy Anderson 1047 1.21.51 1.18.11 4.0
5 Phantom 1357 Salcombe YC Alister Morley   999 1.19.41 1.19.46 5.0
6 Merlin Rocket 3676 Ranelagh Francis Gifford Jo/James/Rory Gifford 981 1.18.42 1.20.13 6.0
7 Merlin Rocket 3683 Shoreham/Tenby Ben Jones Helen Hildich 981 1.19.24 1.20.56 7.0
8 RS 200 1406 Chew Valley Lake SC Simon Thomas Rufus Thomas 1047 1.25.37 1.21.46 8.0
9 Phantom 1437 SYC Dan Bridger   999 1.22.14 1.22.19 9.0
10 Flying Fifteen 3378 Llangorse Ben Williams Hannah Williams 1015 1.25.18 1.24.02 10.0
11 Phantom 1452 SYC Ian Stewart   999 1.25.11 1.25.16 11.0
12 Merlin Rocket 3456 Cookham Reach Martin Evans Chris Evans 981 1.24.09 1.25.47 12.0
13 Merlin Rocket 3647 Hampton Andrew Mills Ellie Mills 981 1.24.17 1.25.55 13.0
14 Merlin Rocket 3547 Salcombe/Blithfield Peter Male Christine Male 981 1.25.23 1.27.02 14.0
15 RS 200 303 Silverwing Flossy Tanner Tabby Priestly 1047 1.31.52 1.27.45 15.0
16 Merlin Rocket 3621 SYC Tristram Squire TBC 981 1.28.48 1.30.31 16.0

R5 - Fast Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank class sailno club helm crew PY Elapsed Corrected Points
1 Merlin Rocket 3754 Salcombe YC Jon Gorringe Nicola Bass 981 1.09.53 1.11.14 1.0
2 RS 200 1331 Wessex SC Tom Ballantine Maddy Anderson 1047 1.17.16 1.13.48 2.0
3 Phantom 1357 Salcombe YC Alister Morley   999 1.14.06 1.14.10 3.0
4 Merlin Rocket 3764 Salcombe YC Tim Fells Simon Fells 981 1.12.55 1.14.20 4.0
5 Merlin Rocket 3676 Ranelagh Francis Gifford Jo/James/Rory Gifford 981 1.13.09 1.14.34 5.0
6 Merlin Rocket 3715 SYC Paul Rayson Julie Rayson 981 1.13.26 1.14.51 6.0
7 Phantom 1437 SYC Dan Bridger   999 1.16.25 1.16.30 7.0
8 Flying Fifteen 3378 Llangorse Ben Williams Hannah Williams 1015 1.23.27 1.22.13 8.0
9 RS 200 1406 Chew Valley Lake SC Simon Thomas Rufus Thomas 1047 1.26.24 1.22.31 9.0
10 Merlin Rocket 3647 Hampton Andrew Mills Ellie Mills 981 1.23.55 1.25.33 10.0
11 Merlin Rocket 3547 Salcombe/Blithfield Peter Male Christine Male 981 1.25.29 1.27.08 11.0
12 Merlin Rocket 3456 Cookham Reach Martin Evans Chris Evans 981 1.25.36 1.27.15 12.0
13 Merlin Rocket 3621 SYC Tristram Squire TBC 981 1.29.17 1.31.01 13.0
14 Merlin Rocket 3683 Shoreham/Tenby Ben Jones Helen Hildich 981 DNF   15.0

R6 - Fast Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank class sailno club helm crew PY Elapsed Corrected Points
1 Merlin Rocket 3754 Salcombe YC Jon Gorringe Nicola Bass 981 1.09.39 1.11.00 1.0
2 Merlin Rocket 3764 Salcombe YC Tim Fells Simon Fells 981 1.10.49 1.12.11 2.0
3 Phantom 1357 Salcombe YC Alister Morley   999 1.13.33 1.13.37 3.0
4 RS 200 1331 Wessex SC Tom Ballantine Maddy Anderson 1047 1.17.10 1.13.42 4.0
5 Merlin Rocket 3676 Ranelagh Francis Gifford Jo/James/Rory Gifford 981 1.16.03 1.17.31 5.0
6 RS 200 1406 Chew Valley Lake SC Simon Thomas Rufus Thomas 1047 1.21.13 1.17.34 6.0
7 Merlin Rocket 3715 SYC Paul Rayson Julie Rayson 981 1.16.13 1.17.42 7.0
8 Phantom 1437 SYC Dan Bridger   999 1.17.50 1.17.55 8.0
9 Phantom 1452 SYC Ian Stewart   999 1.19.37 1.19.42 9.0
10 Flying Fifteen 3378 Llangorse Ben Williams Hannah Williams 1015 1.24.27 1.23.12 10.0
11 Merlin Rocket 3621 SYC Tristram Squire TBC 981 1.22.00 1.23.35 11.0
12 Merlin Rocket 3456 Cookham Reach Martin Evans Chris Evans 981 1.26.45 1.28.26 12.0
13 Merlin Rocket 3547 Salcombe/Blithfield Peter Male Christine Male 981 1.29.34 1.31.18 13.0
14 Merlin Rocket 3647 Hampton Andrew Mills Ellie Mills 981 1.29.55 1.31.39 14.0

R1 - RS400 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank class sailno club helm crew PY Place Points
1 RS400 1329 Salcombe YC Peter Colclough Susan Colclough 942 1 1.0
2 RS400 1448 Salcombe/Silverwing Paul Engelmann Katy Engelmann 942 2 2.0
3 RS400 1236 Lymington Town Mike Baker June Baker 942 3 3.0
4 RS400 1057 Salcombe Mark McLaren Rebecca McLaren 942 4 4.0
5 RS400 922 Fishers Green Steve Conroy Patsy Vice 942 5 5.0
6 RS400 1421 Salcombe YC John McLaren Annie McLaren 942 6 6.0
7 RS400 1130 Salcombe YC & British Airway SC David Gates Anne Gates 942 7 7.0
8 RS400 799 Silverwing Martin Weston Mike Webb 942 8 8.0

R2 - RS400 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank class sailno club helm crew PY Place Points
1 RS400 1448 Salcombe/Silverwing Paul Engelmann Katy Engelmann 942 1 1.0
2 RS400 1236 Lymington Town Mike Baker June Baker 942 2 2.0
3 RS400 1329 Salcombe YC Peter Colclough Susan Colclough 942 3 3.0
4 RS400 1130 Salcombe YC & British Airway SC David Gates Anne Gates 942 4 4.0
5 RS400 1057 Salcombe Mark McLaren Rebecca McLaren 942 5 5.0
6 RS400 922 Fishers Green Steve Conroy Patsy Vice 942 6 6.0
7 RS400 799 Silverwing Martin Weston Mike Webb 942 7 7.0
8 RS400 1421 Salcombe YC John McLaren Annie McLaren 942 8 8.0

R3 - RS400 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank class sailno club helm crew PY Place Points
1 RS400 1329 Salcombe YC Peter Colclough Susan Colclough 942 1 1.0
2 RS400 922 Fishers Green Steve Conroy Patsy Vice 942 2 2.0
3 RS400 1448 Salcombe/Silverwing Paul Engelmann Katy Engelmann 942 3 3.0
4 RS400 1421 Salcombe YC John McLaren Annie McLaren 942 4 4.0
5 RS400 799 Silverwing Martin Weston Mike Webb 942 5 5.0
6 RS400 1236 Lymington Town Mike Baker June Baker 942 6 6.0
7 RS400 1057 Salcombe Mark McLaren Rebecca McLaren 942 7 7.0
8 RS400 1130 Salcombe YC & British Airway SC David Gates Anne Gates 942 8 8.0

R4 - RS400 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank class sailno club helm crew PY Place Points
1 RS400 922 Fishers Green Steve Conroy Patsy Vice 942 1 1.0
2 RS400 1421 Salcombe YC John McLaren Annie McLaren 942 2 2.0
3 RS400 1236 Lymington Town Mike Baker June Baker 942 3 3.0
4 RS400 1448 Salcombe/Silverwing Paul Engelmann Katy Engelmann 942 4 4.0
5 RS400 1130 Salcombe YC & British Airway SC David Gates Anne Gates 942 5 5.0
6 RS400 799 Silverwing Martin Weston Mike Webb 942 6 6.0
7 RS400 1057 Salcombe Mark McLaren Rebecca McLaren 942 7 7.0
8 RS400 1329 Salcombe YC Peter Colclough Susan Colclough 942 8 8.0

R5 - RS400 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank class sailno club helm crew PY Place Points
1 RS400 1421 Salcombe YC John McLaren Annie McLaren 942 1 1.0
2 RS400 922 Fishers Green Steve Conroy Patsy Vice 942 2 2.0
3 RS400 1329 Salcombe YC Peter Colclough Susan Colclough 942 3 3.0
4 RS400 1130 Salcombe YC & British Airway SC David Gates Anne Gates 942 4 4.0
5 RS400 1057 Salcombe Mark McLaren Rebecca McLaren 942 5 5.0
6 RS400 799 Silverwing Martin Weston Mike Webb 942 6 6.0
7 RS400 1448 Salcombe/Silverwing Paul Engelmann Katy Engelmann 942 7 7.0
8 RS400 1236 Lymington Town Mike Baker June Baker 942 OCS 10.0

R6 - RS400 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank class sailno club helm crew PY Place Points
1 RS400 1329 Salcombe YC Peter Colclough Susan Colclough 942 1 1.0
2 RS400 1421 Salcombe YC John McLaren Annie McLaren 942 2 2.0
3 RS400 922 Fishers Green Steve Conroy Patsy Vice 942 3 3.0
4 RS400 1236 Lymington Town Mike Baker June Baker 942 4 4.0
5 RS400 1448 Salcombe/Silverwing Paul Engelmann Katy Engelmann 942 5 5.0
6 RS400 1057 Salcombe Mark McLaren Rebecca McLaren 942 6 6.0
7 RS400 799 Silverwing Martin Weston Mike Webb 942 7 7.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com