Salcombe Town Regatta Junior Allcomers

Salcombe Yacht Club

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Topper 48168 Finn Johnson   1347 (4.0) 4.0 1.0 1.0 10.0 6.0
2nd RS Feva XL 4165 Oliver Meadowcroft Dan Meadowcroft 1240 2.0 2.0 2.0 (10.0 DNF) 16.0 6.0
3rd RS Quba 1 Jack Johnson   1260 1.0 (5.0) 4.0 2.0 12.0 7.0
4th Topper 42990 Henry Koe   1347 3.0 1.0 3.0 (10.0 DNF) 17.0 7.0
5th Topper 48167     1347 (11.0 DNC) 3.0 5.0 3.0 22.0 11.0
6th Topper 48170 Sam Gray   1347 5.0 6.0 (11.0 DNF) 4.0 26.0 15.0
7th RS Quba 5 Louis Tollins Georgina Groves 1260 6.0 7.0 6.0 (10.0 DNF) 29.0 19.0
8th Tera Sport 2765 Edward Newsome   1364 7.0 8.0 (11.0 DNF) 10.0 DNF 36.0 25.0
9th RS Quba 2 Isla McColl Issy Wood 1260 8.0 (11.0 DNC) 11.0 DNF 11.0 DNC 41.0 30.0
10th Pico 10203 Toby Newsome Edmund Koe 1330 (11.0 DNC) 9.0 11.0 DNF 10.0 DNF 41.0 30.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 RS Quba 1 Jack Johnson   1260 1.09.01 0.54.47 1.0
2 RS Feva XL 4165 Oliver Meadowcroft Dan Meadowcroft 1240 1.10.05 0.56.31 2.0
3 Topper 42990 Henry Koe   1347 1.18.52 0.58.33 3.0
4 Topper 48168 Finn Johnson   1347 1.23.38 1.02.05 4.0
5 Topper 48170 Sam Gray   1347 1.30.22 1.07.05 5.0
6 RS Quba 5 Louis Tollins Georgina Groves 1260 1.26.42 1.08.49 6.0
7 Tera Sport 2765 Edward Newsome   1364 1.37.32 1.11.30 7.0
8 RS Quba 2 Isla McColl Issy Wood 1260 1.37.49 1.17.38 8.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Topper 42990 Henry Koe   1347 0.42.42 0.31.42 1.0
2 RS Feva XL 4165 Oliver Meadowcroft Dan Meadowcroft 1240 0.40.33 0.32.42 2.0
3 Topper 48167     1347 0.44.06 0.32.44 3.0
4 Topper 48168 Finn Johnson   1347 0.44.17 0.32.53 4.0
5 RS Quba 1 Jack Johnson   1260 0.41.53 0.33.14 5.0
6 Topper 48170 Sam Gray   1347 0.46.08 0.34.15 6.0
7 RS Quba 5 Louis Tollins Georgina Groves 1260 0.43.10 0.34.16 7.0
8 Tera Sport 2765 Edward Newsome   1364 0.47.20 0.34.42 8.0
9 Pico 10203 Toby Newsome Edmund Koe 1330 0.50.01 0.37.36 9.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Topper 48168 Finn Johnson   1347 1.07.33 0.50.09 1.0
2 RS Feva XL 4165 Oliver Meadowcroft Dan Meadowcroft 1240 1.04.19 0.51.52 2.0
3 Topper 42990 Henry Koe   1347 1.12.17 0.53.40 3.0
4 RS Quba 1 Jack Johnson   1260 1.12.23 0.57.27 4.0
5 Topper 48167     1347 1.18.49 0.58.31 5.0
6 RS Quba 5 Louis Tollins Georgina Groves 1260 1.28.59 1.10.37 6.0
7 Topper 48170 Sam Gray   1347 DNF   11.0
7 Tera Sport 2765 Edward Newsome   1364 DNF   11.0
7 RS Quba 2 Isla McColl Issy Wood 1260 DNF   11.0
7 Pico 10203 Toby Newsome Edmund Koe 1330 DNF   11.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Topper 48168 Finn Johnson   1347 1.19.42 0.59.10 1.0
2 RS Quba 1 Jack Johnson   1260 1.22.19 1.05.20 2.0
3 Topper 48167     1347 1.30.58 1.07.32 3.0
4 Topper 48170 Sam Gray   1347 1.34.21 1.10.03 4.0
5 RS Feva XL 4165 Oliver Meadowcroft Dan Meadowcroft 1240 DNF   10.0
5 Topper 42990 Henry Koe   1347 DNF   10.0
5 RS Quba 5 Louis Tollins Georgina Groves 1260 DNF   10.0
5 Tera Sport 2765 Edward Newsome   1364 DNF   10.0
5 Pico 10203 Toby Newsome Edmund Koe 1330 DNF   10.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 11
DNFStarted but did not finish Varies



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com